INTERVJU S VRHUNSKIM STROJARSKIM TEHNIČAROM BRANIMIROM LUKIĆEM
3. MJESTO WORLDSKILLS – Branimir Lukić
Autor: Zvonimir Mesić
Postigao si izniman uspjeh na natjecanju WorldSkills. Možeš li opisati način na koji je natjecanje provedeno i koji su tvoji dojmovi s natjecanja?
Državno natjecanje učenika strukovnih škola – WorldSkills Croatia 2023. održano je u Zagrebu od 10. do 12. svibnja ove godine na Zagrebačkom velesajmu. Po mome je mišljenju bilo odlično provedeno, sve je bilo lijepo raspoređeno i postavljeno tako da i posjetitelji mogu izbliza gledati kako i što rade natjecatelji iz određenih disciplina te bi se na taj način i upoznali s istom, a bila je poprilično velika količina disciplina, iz svih strukovnih područja. Ukupno je bilo 50-ak disciplina. Svaka disciplina ima vlastiti način natjecanja, opremu i tipove zadataka, tzv. modula. Disciplina u kojoj sam se ja natjecao, Strojarske tehnike, sastoji se od ukupno 4 modula koji su bili raspoređeni tijekom 3 dana natjecanja. Prvi dan sam radio modul 1 (izrada tehnološke dokumentacije određenog strojnog dijela), drugi dan module 2 (na papiru dobijemo tehničke crteže nekoliko dijelova na temelju kojih moramo izraditi iste te predmete u programu i sklopiti ih u sklop) i 3 (dobijemo fizički sklop koji moramo rastaviti na dijelove te ih izmjeriti pomičnim mjerilom i skicirati na list papira, nakon čega moramo na temelju skice nacrtati iste i sklopiti u sklop) i treći dan je na redu bio modul 4 (dobijemo sliku jednog predmeta i moramo ga prezentirati povjerenstvu, uglavnom prezentirati njegove karakteristike, upotrebu, tržište, način izrade i materijal od kojeg je izrađen…) Sveukupni dojmovi su odlični: korektno povjerenstvo, odlična oprema za natjecanje, kao i sama atmosfera. Svakako bih želio to ponoviti.

Za taj uspjeh bio je potreban velik dodatni rad i trud, izvan nastave. Zašto i kako si se odlučio na to?
Prvo me je privuklo tehničko crtanje. Tehnički crteži su mi uvijek bili zanimljivi, a pogotovo njihova izrada pa sam pomislio kako bi bilo da se okušam u tome. Ali to ne bi bilo moguće bez mog mentora, profesora Željka Varge koji me je uveo u sve to i omogućio da idem na to natjecanje. Po pitanju vježbanja, najviše sam na nastavi naučio iz takvog predmeta, a uz to me je prof. Varga “posuđivao” s nastave kako bismo zajedno vježbali i da mi usput daje razne upute i savjete za natjecanje. Sve mi je to pomoglo da kod kuće još lakše vježbam i da budem odlučniji što se tiče crtanja, a to puno pridonosi brzini izrade tih predmeta, koja je ključna u mojoj disciplini.
Koliko su ti kolege iz razreda pomogle u ove 4 godine?
U mom razredu svi smo međusobno uglavnom bili jako složni te smo si uvijek pomagali na razne načine. Meni su najviše pomogli samim time što smo se družili zajedno jer mi je to puno olakšalo školovanje u srednjoj školi.
Čime se baviš u slobodno vrijeme?
Najviše volim igrati igrice i izlaziti s društvom nekamo van. Usput treniram i veslanje, što mi pomogne da malo razbistrim glavu.
U ovom trenutku, na kojem se radnom mjestu vidiš?
Iskreno, ne znam, nisam o tome previše razmišljao, ali nadam se da će to biti posao vezan uz strojarstvo jer mi je nekako najdraže.

Planiraš li možda dio studija provesti izvan Hrvatske?
Planiram upisati FSB u Zagrebu, ali ne, ne planiram ništa izvan Hrvatske jer mislim da i ovdje imamo odlične fakultete za strojarstvo.
Što te privuklo strojarstvu, zašto si upisao našu školu?
Na strojarstvo me privukao rad na strojevima i tehničko crtanje, to me oduvijek fasciniralo. Zbog toga me nije zanimala ni jedna druga srednja škola u Bjelovaru. Uglavnom, nisam previše razmišljao nego sam odmah odabrao strojarstvo.
Što ti se sviđa u strojarstvu?
U strojarstvu mi se sviđa to što nas profesori uče da razmišljamo izvan okvira i da pokušavamo pronaći što jednostavnija rješenja za neke probleme. Također su mi zanimljivi razni tehnički procesi izrade nekih predmeta, programiranje i rad na strojevima, izrada tehnološke dokumentacije i sl.
Što bi poručio učenicima naše škole, sadašnjim i budućim?
Poručio bih da se trude na nastavi jer sam je trud već pola obavljenog posla, kada profesori vide da se učenici trude, svima je lakše raditi na satu i učiti za ispite. Također, trebaju redovito ponavljati gradivo pa onda bude sve odlično. I naravno, moraju pitati profesora za dodatna objašnjenja u slučaju da nešto u zadatku nije jasno, na taj način smo moj razred i ja shvatili sve i automatski bolje naučili.

Što ti je bilo najteže u našoj školi? Koji predmet nisi volio?
Najteži su mi bili predmeti koji su čista teorija, taj dio nisam nikada volio jer mi ne preostaje ništa nego samo ponavljati i ponavljati. Najmanje sam volio Hrvatski jezik, a književnost nisam nikada volio jer nemam smisao za takve stvari.
Koje te lijepe uspomene povezuju s Tehničkom školom?
Povezuje me prije svega moj razred s kojim sam prošao sve 4 godine, a zatim i profesori koji su nas trpjeli od početka i od nas učinili strojare.

Gdje se vidiš za 10 godina? Bi li volio biti sam svoj šef ili raditi za nekoga?
Vidim se kao zaposlenik u nekoj firmi, po mogućnosti kao sam svoj šef. Naravno da bih htio da budem što bolje plaćen, a još jedna od važnijih stvari je da budem dobar sa svim kolegama.
Želiš li nešto poručiti za kraj?
Zahvalio bih se svim profesorima i osoblju Tehničke škole Bjelovar, pogotovo svome razredniku, Željku Vargi. Profesori su odlični i vrhunski obavljaju svoj posao. Ako bih se vratio u vrijeme kada sam birao koju ću srednju školu upisati, opet bih odabrao strojarstvo u TŠBJ.
Sve fotografije su iz arhiva škole.