Čari sportskog penjanja
Autor: Jan Malogorski
Jedan od najljepših osjećaja je dolazak na vrh, na kojem se napokon može opustiti i uživati u prekrasnom pogledu vrijednom divljenja


Svi su se iz zabave penjali po stablima kada su bili djeca, ali nešto što je još veći užitak je penjanje po stijenama. Te su strmine kao stvorene da bi se netko na njih popeo. Sportskim penjanjem sportaši osvajaju uspone visoke od desetak pa čak i stotine metara. Razlog uzbudljivosti ovoga sporta leži u tome da penjaču nakon početka penjanja više nitko ne može pomoći. Jedini način na koji je moguće doći do vrha je svojom vlastitom vještinom.
Autor fotografije: Dario Malogorski

Jedan od najljepših osjećaja je kada se penjač dolaskom na vrh napokon može opustiti i uživati u prekrasnom pogledu vrijednom divljenja. Naravno, postoji i potrebna sigurnosna oprema: penjački pojas, uže, karabineri, kompleti, gri gri i kaciga po želji. Uz sportsko penjanje postoji još i bouldering. Bouldering se svodi na niže uspone za koje je od sigurnosne opreme bitan samo Crashpad. Opremu bitnu za obje discipline čine posebne cipele, penjačice i vrećica s magnezijem.
U Bjelovaru se sportsko penjanje može probati na vodotornju na Boriku. Najčešće se bjelovarski penjači tamo penju od kasne zime do rane jeseni, kada su temperature i vremenski uvjeti zadovoljavajući. Vodotoranj je samo vježba za pravu stijenu. Neke od lokacija za penjanje u Hrvatskoj su: Paklenica, Kalnik, Golubinjak, Marjan, Omiš, otok Brač…
Pa, ako još niste, svakako probajte. Nećete požaliti.